infoBlog

Centra vedecko-technických informácií SR

Archív rubriky: 'EURÓPSKA ÚNIA'

informácie týkajúce sa Európskej Únie

Globálne otepľovanie je mýtus! Súhlasíte?

Pridal Iveta Molnárová 11. 9. 2012.

Po letných prázdninách Vás opäť pozývame na pravidelné debaty pri kávičke – Café Európa, na ktorých máte možnosť diskutovať o problémoch, ktoré v poslednom období najviac rezonujú v našej spoločnosti. Sú to otázky, ktoré sa týkajú jednotlivcov, ale majú európsky rozmer. Témou septembrovej diskusie bude globálne otepľovanie.

Teplejšie letá a miernejšie zimy. Je to len pravidelný opakujúci sa cyklus našej planéty, alebo je to vplyv ľudskej činnosti? Má pravdu český prezident Václav Klaus, ktorý spochybňuje existenciu skleníkového efektu, alebo bývalý americký viceprezident Al Gore, ktorý naopak rozpráva o blížiacej sa apokalypse? Budeme na konci tohto desaťročia pestovať na Slovensku pomaranče, alebo sa vplyvom vychladnutia Golfského morského prúdu budú u nás premávať už len ľadové medvede? Ide nám skutočne o život? Príďte debatovať. Nezabudnite, že kávička a koláčik je zdarma!

Termíny a miesta diskusií, diskutéri:

Trenčín: 17. septembra 2012 (pondelok) o 17:00, STEPS CLUB, Sládkovičova 6, Prof. RNDr. Milan Lapin, PhD. (Oddelenie meteorológie a klimatológie, FMFI UK v Bratislave), RNDr. Pavol Faško, CSc. (klimatológ SHMÚ), Braňo Dobšinský (moderátor diskusie).

Košice: 18. septembra 2012 (utorok) o 17:00, Panta Rhei, Palác kníh Košice, Hlavná 72, RNDr. Pavel Šťastný (klimatológ SHMÚ), druhý hosť už čoskoro, Juraj Hrabko (moderátor diskusie).

Nitra: 20. septembra 2012 (štvrtok) o 17:00, Panta Rhei, Galéria Mlyny Nitra, Štefánikova trieda 6, Prof. RNDr. Milan Lapin, PhD. (Oddelenie meteorológie a klimatológie, FMFI UK v Bratislave), RNDr. Pavol Faško, CSc. (klimatológ SHMÚ), Braňo Dobšinský (moderátor diskusie).

Banská Bystrica: 24. septembra 2012 (pondelok) o 17:00, nové miesto konania: Positivo Café, Dolná 9, Radovan Kazda (analytik Konzervatívneho inštitútu M.R.Štefánika), Mgr. Zora Snopková (SHMÚ v Banskej Bystrici).

Bratislava: 27. septembra 2012 (štvrtok) o 17:30, Kultúrne Centrum Dunaj, Nedbalova 3, Radovan Kazda (analytik Konzervatívneho inštitútu M.R.Štefánika), RNDr. Pavol Faško, CSc. (klimatológ SHMÚ), Juraj Hrabko (moderátor diskusie).

Café Európa je ideálnym priestorom na diskusiu o témach, ktoré sa týkajú jednotlivca, ale majú Európsky rozmer.

Café Európa debaty sú určené pre širokú verejnosť a ich cieľom je zvýšiť povedomie a podporiť spoločenskú diskusiu na vybrané otázky týkajúce sa EÚ a jej členských štátov. Publikum má možnosť vypočuť si argumenty odborníkov, zapojiť sa do debaty, klásť otázky a nakoniec si na základe prezentovaných informácií vytvoriť na tému vlastný názor.

Formát diskusií:

V každej diskusii vystúpia dvaja odborníci na opozičných stranách názorového spektra. Úlohou jedného je tézu obhájiť, druhý sa ju snaží vyvrátiť. Diskusie sú moderované skúseným debatérom, ktorý dohliada udržuje dynamiku diskusie a stráži rečníkom čas na ich vyjadrenia. Do diskusie sa môžete zapojiť aj vy otázkami, alebo poznámkami k diskutovanej téme.

Zaujala Vás táto téma? Položte otázku diskutujúcim aj Vy: cafeeuropa@cafeeuropa.sk.

 

Uvedenú informáciu Vám sprostredkováva Európske dokumentačné centrum  v Centre vedecko-technických informácií.

 

Pridané do: EURÓPSKA ÚNIA, PODUJATIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk

Bratislavské rožky sú už chránené, no v meste chýbajú

Pridal Iveta Molnárová 4. 9. 2012.

Bratislavský rožok je odvčera prvou tradičnou špecialitou hlavného mesta, ktorú chráni Európska únia. Cech pekárov a cukrárov o to bojoval päť rokov.

Historici pritom tvrdia, že tajomstvo bratislavských rožkov je najmä v presnom pomere hmotnosti plnky a cesta. Pečivo plnené makom či orechmi sa podľa starých účtovných kníh predávalo v Pressburgu už okolo roku 1590. 
Prvá zmienka o bratislavskom rožku je z roku 1876, keď mestské noviny priniesli článok o vynikajúcich „rožtekoch“.  Už v roku 1785 ich  však podľa cechu predávalo pekárstvo U Scheuermanna pri Hlavnom námestí.

 

Zabudnuté rožky

Makový či orechový rožok by mal byť pre Bratislavu typickou pochúťkou, tak ako je sacherova torta pre Viedeň a šomló halušky pre Budapešť.  Ak si však turista sadne na kávu v centre mesta, objednať si k nej môže skôr  „staroarménsku“ marlenku, respektíve štrúdľu.

Rožky, ktoré predávajú aj v Paríži, dnes v „rodnom meste“ veľkú popularitu nemajú. Dostať ich skôr v menších pekárňach, ponúkajú ich niektoré hotely či cateringové spoločnosti.

Niektorí oslovení predajcovia o tom, že odvčera platia nové pravidlá, ani nevedeli. Viacerí však zrejme budú musieť zmeniť receptúru alebo tvar, ak si budú chcieť udržať názov Bratislavský rožok. Makové by totiž mali byť v tvare podkovy, orechové v tvare písmena C. V pekárňach i potravinách aj včera mali  rôzne tvary vrátane valčekov.

Rožky totiž musia vyrábať ručne. „Je to náročná ručná robota. A nemali by sa používať žiadne chemické konzervačné prostriedky,“ podotýka Szemes. Dohliadať na to bude Štátna veterinárna a potravinová správa.
Už včera sa objavili na trhu Brat rožky. „Je to obyčajné vianočkové cesto,“ hovorí Szemes, podľa ktorého ide o zavádzanie spotrebiteľa, a tak sa firme chystá „vyčistiť“ žalúdok.

Receptúra

Aké má byť zloženie:

Na cesto: 1 kg polohrubej múky, 1 kávová lyžička soli,  200 g práškového cukru, 3 vajcia, 300 g rastlinného tuku, 3 lyžice oleja, vanilkový cukor;

Na kvások: 2 kocky kvasníc, 1 lyžica kryštálového cukru a 1 lyžica polohrubej múky, 1 a pol deci zohriateho mlieka.

Na makovú plnku: 800 g mletého maku, 400 g cukru kryštál, 50 g vanilkového cukru, 4 dl mlieka,
citrónová kôra, škorica.

 

Zdroj: SME

Uvedenú informáciu Vám prináša Európske dokumentačné centrum  v Centre VTI SR.

            

Pridané do: EURÓPSKA ÚNIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk

Otvorila sa registrácia do ďalšieho ročníka populárnej prekladateľskej súťaže

Pridal Iveta Molnárová 3. 9. 2012.

Od dnešného dňa (3. 9. 2012) môžu stredné školy zapisovať svojich žiakov do prekladateľskej súťaže Juvenes Translatores (z latinčiny „mladí prekladatelia“), ktorá sa v celej EÚ uskutoční tento rok po šiesty raz.

Urobiť tak môžu na stránkach súťaže: ec.europa.eu/translatores

Registrácia potrvá do 20. októbra 2012. Zo všetkých zaregistrovaných sa po tomto termíne náhodným výberom určia školy, ktoré sa súťaže zúčastnia. Samotná súťaž sa bude vo všetkých vybraných školách v celej EÚ konať 27. novembra 2012. V tento deň budú žiaci vybraných škôl narodení v roku 1995 prekladať jednostranový text z ktoréhokoľvek z 23 úradných jazykov EÚ do iného úradného jazyka. Na výber tak majú až 506 jazykových kombinácií. V celej EÚ sa do súťaže zapojí viac ako 750 škôl.
Tak ako po minulé roky, aj tentoraz sa zo Slovenska bude môcť zúčastniť 13 škôl. Každá z nich môže prihlásiť najviac 5 žiakov. Pokiaľ ide o jazyky, najčastejšie naši žiaci siahajú po angličtine, z ktorej prekladajú do slovenčiny, ale napríklad v minulom ročníku súťaže nechýbali ani preklady z nemčiny, španielčiny, francúzštiny, maďarčiny a češtiny do slovenčiny a zo slovenčiny do maďarčiny.

Rok 2012 je rokom aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami a tejto problematiky sa budú týkať aj prekladané texty. Súťažné preklady následne vyhodnotia prekladatelia Európskej komisie, ktorí za každú krajinu vyberú jedného víťaza. Všetci víťazi budú v apríli 2013 pozvaní na slávnostné preberanie cien do Bruselu.

 
Uvedenú informáciu Vám prináša Európske dokumentačné centrum v Centre vedecko-technických informácií SR.

Pridané do: EURÓPSKA ÚNIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk

Európa: čas šetrenia alebo rastu? Príďte podebatovať!

Pridal Iveta Molnárová 15. 6. 2012.

Aj v júni Vás pozývame na pravidelné debaty pri kávičke – Café Európa, na ktorých máte možnosť diskutovať o problémoch, ktoré v poslednom období najviac rezonujú v našej spoločnosti. Sú to otázky, ktoré sa týkajú jednotlivcov, ale majú európsky rozmer. Témou nasledujúcej debaty je: Európa: čas šetrenia alebo rastu?

Rok 2008 vystavil účet celému svetu za dlhoročné fungovanie krajín na dlh a dodnes sme nenašli správnu cestu von z následnej ekonomickej krízy. Počas tých štyroch rokov Európa riešila viacero dôležitých otázok: zachrániť Grécko pred krachom, ozdraviť banky, euroval 1 a 2… Mnohé opatrenia pomohli ušetriť čas na prijatie zásadných rozhodnutí, ktoré nás ešte len čakajú. Je pred nami obdobie šetrenia s rizikom pomalého naštartovania ekonomického rozvoja alebo budú štáty uskutočňovať nové obrovské investície s rizikom ďalšieho zadlžovania? Ktorá z ciest je správna a ktorá nakoniec v Európe prevládne? Môžeme sa potom konečne tešiť na ekonomický rast?

V  diskusii vystúpia dvaja odborníci na opozičných stranách názorového spektra. Úlohou jedného je tézu obhájiť, druhý sa ju snaží vyvrátiť. Diskusie sú moderované skúseným debatérom, ktorý dohliada a udržuje dynamiku diskusie a stráži rečníkom čas na ich vyjadrenia. Do diskusie sa môžete zapojiť aj vy otázkami alebo poznámkami k diskutovanej téme.

Diskusie sa budú konať:

Banská Bystrica: 11.06.2012 (pondelok) o 17:00, Klub 77, Horná 54

Košice: 13.06.2012 (streda) o 17:00, Panta Rhei, Palác kníh Košice, Hlavná 72

Nitra: 18.06.2012 (pondelok) o 17:00, Panta Rhei, Galéria Mlyny Nitra, Štefánikova trieda 6

Bratislava: 19.06.2012 (utorok) o 17:30, Kultúrne Centrum Dunaj, Nedbalova 3

Trenčín: 21.06.2012 (štvrtok) o 17:00, STEPS CLUB, Sládkovičova 6 

 

Zákusok a kávička sú zdarma!

Zdroj: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

Uvedenú informáciu Vám prináša Európske dokumentačné centrum  v Centre VTI SR.

 

 

Pridané do: EURÓPSKA ÚNIA, PODUJATIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk

Aj Slovensko získalo cenu za ochranu životného prostredia

Pridal Iveta Molnárová 1. 6. 2012.

Európsky komisár pre životné prostredie Janez Potočnik vyhlásil na slávnostnom večernom podujatí v rámci Zeleného týždňa víťazov európskych ocenení pre podnikateľov za ochranu životného prostredia (European Business Awards for the Environment, EBAE) za rok 2012. Päť ocenených subjektov získalo uznanie za svoj prínos k udržateľnému rozvoju v týchto kategóriách: inovácie v oblasti riadenia, produktov a postupov, medzinárodná obchodná spolupráca, podnikanie a biodiverzita. V roku 2012 ocenenie získali: Marks & Spencer (Spojené kráľovstvo) za riadenie; Aquamarine Power (Spojené kráľovstvo) za produkt; Umicore (Belgicko) za postup; INENSUS GmbH (Nemecko) za medzinárodnú obchodnú spoluprácu a Slovenské elektrárne, a.s. (Slovensko) za podnikanie a biodiverzitu.

Komisár pre životné prostredie Janez Potočnik pri tejto príležitosti uviedol: „Účinné využívanie zdrojov je základným predpokladom vybudovania konkurencieschopnej a udržateľnej Európy. Ocenené spoločnosti dokázali, že je možné a aj želateľné skĺbiť zdravý podnikateľský prístup s ochranou životného prostredia. Sú príkladom ekologického rastu v praxi, za čo im patrí môj obdiv.“
Medzi piatimi ocenenými subjektmi sú aj veľké korporácie, aj malé a stredné podniky (MSP). Pochádzajú zo starých aj nových členských štátov a pôsobia v rôznych sektoroch – od maloobchodu po energetiku a materiálové inžinierstvo. O ocenenie sa uchádzali prevažne MSP. Najväčší záujem uchádzačov vyvolala nová kategória „podnikanie a biodiverzita“. Víťazi sa vyberali z užšieho zoznamu 14 kandidátov z deviatich európskych krajín zastupujúcich široké spektrum hospodárskych sektorov. Ide o spoločnosti, ktorým sa darí využívať inovácie tak, že sú konkurencieschopné a dosahujú vynikajúce environmentálne výsledky.
Porota bola zložená z 20 expertov z európskych a vnútroštátnych orgánov, akademickej obce, podnikateľskej sféry a sektora ekologických technológií. Predsedal jej zástupca generálneho riaditeľa dánskeho Ministerstva životného prostredia Claus Torp. Tento rok sa o ocenenie uchádzal rekordný počet 156 spoločností, čo je o 10 % viac ako v roku 2010.

Ocenenie za riadenie
Udeľuje sa spoločnostiam s výnimočnou strategickou víziou a systémami riadenia, vďaka ktorým čoraz viac prispievajú k udržateľnému rozvoju. Získala ho spoločnosť Marks & Spencer za projekt „Marks & Spencer Plan A – Doing the Right Thing“ (Plán A spoločnosti Marks & Spencer – Konajme správne). Porota skonštatovala, že spoločnosť dokázala začleniť účinné využívanie zdrojov do všetkých svojich činností a že zaviedla model udržateľnej maloobchodnej praxe, ktorý má veľký potenciál využitia v iných oblastiach. Pozri http://www.marksandspencer.com/.

Ocenenie za produkt
Udeľuje sa spoločnosti, ktorá vyvinula nový produkt alebo súvisiacu službu, ktorá významne prispieva k udržateľnému rozvoju. Tentoraz putovalo do spoločnosti Aquamarine Power. Porota skonštatovala, že technológia výroby energie z morských vĺn s názvom „Oyster“ je inovatívna, dá sa využívať v mnohých pobrežných oblastiach aj v náročných prevádzkových podmienkach a dokáže pri nízkych nákladoch získavať elektrickú energiu na odsoľovanie vody. Pozri http://www.aquamarinepower.com.

Ocenenie za postup
Udeľuje sa spoločnosti, ktorej sa podarilo vyvinúť a uplatňovať novú technológiu výroby, ktorá významne prispieva k udržateľnému rozvoju. Získala ho belgická spoločnosť Umicore za projekt „Recycling of NiMH and Li-ion batteries; a sustainable new business“ (Recyklácia batérií NiMH a Li-ion; udržateľné nové podnikanie). Porota dospela k záveru, že tento projekt zjednodušuje recykláciu všetkých typov batérií Li-ion bez nutnosti ich mechanického rozobratia, čím sa zamedzuje uvoľňovanie prachových a organických častíc do ovzdušia. Okrem toho znižuje aj negatívne následky skládkovania batérií na životné prostredie a zdravie. Pozri http://www.umicore.com.

Ocenenie za medzinárodnú obchodnú spoluprácu
Udeľuje sa spoločnosti, ktorá aktívne podporuje výmenu vedomostí a technológií v rámci medzinárodných medzisektorových partnerstiev, čím prispieva k udržateľnému rastu v rozvojových krajinách. Tento rok ho získala spoločnosť INENSUS GmbH za projekt „MicroPowerEconomy – a Private Public Partnership model for comprehensive island-grid village electrification with renewable energy“ (MicroPowerEconomy – model súkromno-verejného partnerstva na elektrifikáciu ostrovných obcí pomocou zdrojov nezávislých od siete). Porota dospela k záveru, že ide o skutočne inovatívny a osvedčený model obchodnej spolupráce, ktorý bude využiteľný na dodávky energie z mikroenergetických zdrojov, ktoré sú nezávislé od siete, aj do ďalších obcí v Senegale. Využívaním obnoviteľných zdrojov na výrobu energie sa znižujú emisie skleníkových plynov, ako aj znečistenie v danej oblasti. Podrobnosti na adrese http://www.inensus.com/.

Ocenenie za podnikanie a biodiverzitu
Toto nové ocenenie sa udeľuje spoločnosti, ktorá preukázateľne dosiahla výnimočné výsledky pri zastavení straty biodiverzity a podpore prírodných ekosystémov. Ako prvá ju získala spoločnosť Slovenské elektrárne, a.s. za projekt „Energia pre krajinu – záchrana najvzácnejších živočíšnych druhov v slovenských pohoriach“. Porota dospela k záveru, že okrem podpory sústavy Natura 2000 a vytvárania udržateľných verejno-súkromných partnerstiev podnik do projektu zapojil aj zamestnancov a miestne obyvateľstvo. Je vzorom cezhraničnej sociálnej zodpovednosti podnikov a financovania biodiverzity. Pozri : http://www.seas.sk.

Zdroj: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

Uvedené informácie vám prináša Európske dokumentačné centrum  v Centre VTI SR.

Pridané do: BIZNIS INFORMÁCIE, EURÓPSKA ÚNIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk

Deň Európy v Centre VTI SR

Pridal Iveta Molnárová 7. 5. 2012.

Ako sme vás už informovali, oslavy Dňa Európy 2012 sa v Bratislave uskutočnia  dňa 9. mája 2012 na Hlavnom námestí. Deň Európy je príležitosťou pre aktivity, ktoré približujú Európu občanom. Preto sa Európske dokumentačné centrum v Centre VTI tiež rozhodlo zapojiť do osláv.
Vo vestibule Centra VTI bude dňa 9. mája 2012 vyhradený stôl s voľne dostupnými publikáciami o EÚ. Ak vás niečo o EÚ zaujíma, zastavte sa. Poradíme vám ako môžete nájsť odpovede na všetky vaše otázky (ohľadne práce, štúdia, cestovania, atď.)

 

 

Uvedenú informáciu Vám prináša Európske dokumentačné centrum v Centre VTI SR.

Pridané do: EURÓPSKA ÚNIA, PODUJATIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk

9. máj – Deň Európy

Pridal Iveta Molnárová 26. 4. 2012.

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku  a Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku  Vás srdečne pozývajú na Deň Európy, ktorý sa uskutoční 9. mája 2012 na Hlavnom námestí v Bratislave. Od 16:00 do 20:30 bude pripravený medzinárodný program plný prekvapení, hudby, divadla, pouličných umelcov a európskej atmosféry. Podujatie sa koná pod záštitou primátora Bratislavy Milana Ftáčnika.

Pozývame Vás vychutnať si námestie plné hudby, divadla, pouličného umenia a európskej atmosféry. Môžete sa tešiť na:

Romano Trajo Gipsy Band (Maďarsko)
Kúzelníka Talostana a žongléra Alexa (Slovensko)
Pouličné divadlo Fadunito (Španielsko)
Deň otvorených dverí (Francúzsky inštitút)
Hudobné prekvapenie večera (Dánsko)

Uvedenú informáciu Vám prináša Európske dokumentačné centrum  v Centre VTI SR.

Pridané do: EURÓPSKA ÚNIA, PODUJATIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk

Európske ženy potrebujú kvóty. Áno, či nie? Príďte debatovať!

Pridal Iveta Molnárová 13. 4. 2012.

Ako každý mesiac aj v apríli vás srdečne pozývame na pravidelné debaty Café Európa.
Oprášili sme stále aktuálnu tému z prvého ročníka Café Európa, či ženy potrebujú kvóty na posilnenie ich pozície v spoločnosti. Zmenilo sa niečo odvtedy? Je postavenie žien stále nedostatočné a ak áno, z akého dôvodu? Potrebujú pozitívnu formu diskriminácie? Prečo by malo byť viac žien vo vedúcich pozíciách štátnych podnikov? Nie je úloha ženy v spoločnosti a v rodine predsa len na úplne inom mieste? Príďte si vypočuť odborné argumenty, kde jeden diskutér bude túto iniciatívu obhajovať a druhý bude proti. Do diskusie pri kávičke sa samozrejme môžete zapojiť aj vy.

Košice: 16.04.2012 (pondelok) o 17:00, Panta Rhei, Palác kníh Košice, Hlavná 72

Nitra: 19.04.2012 (štvrtok) o 17:00, Panta Rhei, Galéria Mlyny Nitra, Štefánikova trieda 6

Banská Bystrica: 23.04.2012 (pondelok) o 17:00, Klub 77, Horná 54

Trenčín: 26.04.2012 (štvrtok) o 17:00, STEPS CLUB, Sládkovičova 6

Bratislava: 30.04.2012 (pondelok) o 17:30, Kultúrne Centrum Dunaj, Nedbalova 3
POZOR zmena miesta a hodiny začiatku v BA!

Uvedenú informáciu vám prináša Európske dokumentačné centrum   v Centre VTI SR.

Pridané do: EURÓPSKA ÚNIA, PODUJATIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk

Slováci medzi nominovanými na udelenia Európskeho ocenenia pre podnikateľov za ochranu životného prostredia za rok 2012

Pridal Iveta Molnárová 27. 3. 2012.

Po dvojdňovom zasadnutí poroty v Kodani (Dánsko), bol zverejnený užší zoznam kandidátov na udelenie Európskych ocenení pre podnikateľov za ochranu životného prostredia za rok 2012 (EBAE). 14 finalisti pochádzajú z Belgicka, Francúzska, Nemecka, Španielska, Rakúska, Portugalska, Slovenska, Fínska a Spojeného kráľovstva. Vyhlásenie víťazov sa uskutoční počas slávnostného udeľovania cien 24. mája 2012 v Bruseli, počas Zeleného týždňa, ktorý je výročnou konferenciou Európskej komisie o politike v oblasti životného prostredia. Európske ocenenia pre podnikateľov za ochranu životného prostredia sa udeľujú inovačným podnikom, ktoré úspešne skĺbili inovácie, konkurencieschopnosť a mimoriadne pozitívne výsledky v oblasti životného prostredia.

Európsky komisár pre životné prostredie Janez Potočnik uviedol: „Aby naše ekonomiky prosperovali vo svete s obmedzenými zdrojmi, musia svoje prírodné zdroje využívať efektívnejším spôsobom. Európske ocenenia pre podnikateľov za ochranu životného prostredia ukazujú, že je to možné. Udeľujú sa spoločnostiam, ktoré využívajú zdroje počas celého ich životného cyklu najoptimálnejším spôsobom s cieľom vytvoriť čo najvyššiu ekonomickú hodnotu s čo najnižším vplyvom na životné prostredie.“
Finalisti boli vybratí zo 156 uchádzačov pochádzajúcich z 24 členských štátov EÚ a kandidátskych krajín. Vysoký počet prihlášok – zvýšenie o 10 % v porovnaní so súťažou v roku 2010 – poukazuje na zvyšujúci sa záujem európskych podnikov o ochranu životného prostredia a na ich ochotu zavádzať ekologicko-inovačné postupy aj napriek súčasnej hospodárskej situácii.
Tohtoroční kandidáti zastupujú rozličné podnikateľské sektory od telekomunikácií po maloobchod, ekodizajn, dopravu, potravinársky priemysel a stavebníctvo. Hoci súťažia aj viaceré veľké podniky a organizácie, väčšinu zúčastnených spoločností tvoria malé a stredné podniky (MSP) a mikropodniky. Najviac kandidátov bolo v novozavedenej kategórii „biodiverzita“, pričom išlo o spoločnosti, ktoré preukázali mimoriadne výsledky pri spomaľovaní straty biodiverzity a podpore prírodných ekosystémov.
Prihlášky na udelenie ocenenia ilustrujú ako spoločnosti prispievajú k udržateľnému rozvoju v piatich kategóriách: výrobok (52 kandidátov), riadenie (47 kandidátov), postup (46 kandidátov), medzinárodná obchodná spolupráca (11 kandidátov) a podnikanie a biodiverzita (62 kandidátov).
Porota na vysokej úrovni, ktorej predsedal námestník generálneho riaditeľa dánskeho Ministerstva životného prostredia Claus Torp, bola zložená z 20 expertov z európskych a vnútroštátnych orgánov, akademickej obce, podnikateľskej sféry a sektora zelených technológií.

Európske ocenenia pre podnikateľov za ochranu životného prostredia zaviedlo Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre životné prostredie v roku 1987. Udeľujú sa každé dva roky s cieľom uznať a odmeniť európske spoločnosti, ktoré podporujú hospodársky rast tým, že prispievajú k inováciám a konkurencieschopnosti a zároveň chránia životné prostredie.
Udeľuje sa päť cien, ktorými sa podniky odmeňujú za postupy riadenia, ekologické výrobky, udržateľné výrobné postupy, medzinárodnú obchodnú spoluprácu a najnovšie aj za činnosti chrániace biodiverzitu.
Do súťaže sa môže prihlásiť ktorákoľvek spoločnosť z členského štátu EÚ alebo z kandidátskej krajiny, bez ohľadu na svoju veľkosť. Podávanie prihlášok do súťaže o európske ocenenia spravujú vnútroštátne koordinačné orgány. Uchádzači sa musia najprv zúčastniť na jednej z vnútroštátnych súťaží, ktorej prostredníctvom sú vybratí do súťaže na európskej úrovni. Takto sa zabezpečuje, aby boli spoločnosti, ktorým je udelené európske ocenenie, najlepšie z najlepších, najprezieravejšie, najzodpovednejšie a najinovatívnejšie v celej Európe. 

Túto informáciu vám prináša Európske dokumentačné centrum v Centre VTI SR.

 

Pridané do: BIZNIS INFORMÁCIE, EURÓPSKA ÚNIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk

Projekt generations@school. Zapojiť žiakov a seniorov do medzigeneračného dialógu

Pridal Iveta Molnárová 27. 3. 2012.

 

Od roku 2009 Európa 29. apríla oslavuje Európsky deň solidarity medzi generáciami. Cieľom roka 2012 bude spojenie detí a starších ľudí v rozhovore o tom, čo to znamená starnúť a ako môžu mladí a starí spolupracovať pri vytváraní lepšieho života. Všetky európske školy budú v týždňoch okolo 29. apríla vyzvané, aby otvorili dvere starším ľuďom a zamysleli sa nad tým, ako môže medzigeneračný dialóg prispieť k zlepšeniu kvality vzdelávania a lepšiemu vzájomnému porozumeniu.

Niekoľko dôvodov zúčastniť sa

  • Prelomiť medzigeneračné stereotypy a povzbudiť ľudí, aby trávili viac času s osobami z inej generácie vo svojom okolí.
  • Podeliť sa o vedomosti a skúsenosti a dozvedieť sa viac o sebe navzájom.
  • Zvýšiť povedomie o odlišnostiach a o tom, čo znamená aktívne starnúť.
  • Podeliť sa o výsledky svojej práce s ostatnými európskymi školami a spoločenstvom vo všeobecnosti.

29.04

29. apríl 2012 – Pamätajte si tento dátum!

U vás v škole môžete uskutočniť akúkoľvek medzigeneračnú aktivitu – diskusie žiakov so staršími ľuďmi, hry, umelecké aktivity, akými sú napríklad kreslenie, divadlo, hudba a ručné práce – inšpirujte sa našimi nápadmi. Nezabudnite si všetko poriadne vyfotografovať: aby ste sa dostali do  súťaže o najlepší projekt z každej krajiny, musíte odoslať fotografie z tejto akcie na adresu skupiny Panoramio generations@school.
Všetky školy ktoré sa zúčastnia dostanú certifikát podpísaný Európskou komisiou.

Projekt sa začal 1. marca 2012 a všetky informácie a potrebné zdroje budú zverejnené na tejto platforme.
Udalosti sa budú konať okolo 29. apríla 2012 a ak sa chcete zúčastniť súťaže, odošlite  fotky do 30. júna 2012. Pozrite si pravidlá súťaže generations@school.


Ak chcete získať viac i nformácií, môžete odoslať mail na adresu:  generationsatschool@paueducation.com.

Pre prípravu projektov a odosielanie fotografií si pozrite návod.

Uvedenú informáciu vám sprostredkováva Európske dokumentačné centrum  v Centre VTI SR.

Pridané do: EURÓPSKA ÚNIA, PODUJATIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk