infoBlog

Centra vedecko-technických informácií SR

Archív rubriky: 'PODUJATIA'

akcie Centra VTI SR

Odborný seminár “Duševné vlastníctvo a transfer technológií IV.” – druhá séria

Pridal Oľga Števková 2. 3. 2015.

Centrum vedecko-technických  informácií  si Vás dovoľuje pozvať na štvrtý zo série odborných seminárov s názvom„Duševné vlastníctvo a transfer technológií “.
Seminár sa uskutoční v rámci implementácie národného projektu Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku – NITT SK.

Dátum konania : 18. 3. 2015
Čas: 8:30 – 14:30 hod.
Miesto konania: Konferenčná miestnosť CVTI SR, 2. poschodie, Lamačská cesta 8/A, Bratislava

Viac informácií nájdete: www.nptt.sk

 

 

 

Pridané do: PODUJATIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk

Duševné vlastníctvo a transfer technológií – odborný seminár

Pridal Oľga Števková 19. 10. 2012.

CVTI SR si Vás dovoľuje pozvať na prvý zo série odborných seminárov NITT SK s názvomDuševné vlastníctvo a transfer technológií“.
Prvý seminár sa uskutoční dňa 14.11.2012 v čase od 8:30 do 16:00 hod. v priestoroch CVTI SR na Lamačskej ceste 8/A v Bratislave v rámci implementácie národného projektu „Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku – NITT SK“. Kompletnú sériu budú tvoriť štyri samostatné semináre organizované s trojmesačným vzájomným odstupom, ktorých cieľom je prostredníctvom vybraných tém priblížiť problematiku duševného vlastníctva a transferu technológií zástupcom slovenskej akademickej obce.
Účastníci seminárov nadobudnú znalosti z oblasti ochrany a komercializácie duševného vlastníctva (transferu technológií), konkrétne z čoho tieto procesy pozostávajú, ako sa zabezpečuje ochrana pre rôzne typy predmetov duševného vlastníctva, prečo je potrebné ochranu duševného vlastníctva a jeho následnú komercializáciu vykonávať a aký je ich prínos. Zástupcom akademickej obce poskytnú odborné semináre obraz o tom, ako ich práca a pracovná pozícia súvisí s transferom technológií, akú úlohu v tomto procese zohrávajú oni ako vedeckí pracovníci a čo sa od nich môže v jednotlivých krokoch transferu požadovať.
Viac informácií o podujatí, vrátane POZVÁNKY S PROGRAMOM je k dispozícii na stránke Národný portál pre transfer technológií – NPTT.
V prípade Vášho záujmu o účasť na prvom odbornom seminári NITT SK je potrebné registrovať sa prostredníctvom REGISTRAČNÉHO FORMULÁRA do 9.11.2012.

Kontakt: jaroslav.noskovic@cvtisr.sk

 

Pridané do: PODUJATIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk

Semináre Strediska patentových informácií PATLIB

Pridal Oľga Števková 16. 10. 2012.

Stredisko patentových informácií PATLIB Centra VTI SR pripravilo na 2. polrok 2012 sériu troch seminárov z oblasti priemyselného vlastníctva.

25. október 2012 o 10.00 hod.      
Ako chrániť svoje nápady
Patenty a úžitkové vzory – čo sú a ako ich získať, patentovanie v zahraničí, obchodné využívanie patentovanej technológie

22. november 2012 o 10.00 hod.  
Kde nájdeme informačné zdroje o patentoch a úžitkových vzoroch
Národné, európske a medzinárodné databázy

12. december 2012 o 10.00 hod.  
Dizajny a ochranné známky
Čo sa nimi chráni. Informačné zdroje
Prednášajúcimi budú lektori z Úradu priemyselného vlastníctva SR a z nášho strediska PATLIB. Predpokladaná doba trvania každého seminára je cca 3 hodiny.

Ak máte záujem zúčastniť sa na niektorom zo seminárov, prihláste sa na niektorej z nasledovných adries: patlib@cvtisr.sk, maria.harachova@cvtisr.sk.

Pridané do: BIZNIS INFORMÁCIE, INFORMAČNÉ ZDROJE, PODUJATIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk

Globálne otepľovanie je mýtus! Súhlasíte?

Pridal Iveta Molnárová 11. 9. 2012.

Po letných prázdninách Vás opäť pozývame na pravidelné debaty pri kávičke – Café Európa, na ktorých máte možnosť diskutovať o problémoch, ktoré v poslednom období najviac rezonujú v našej spoločnosti. Sú to otázky, ktoré sa týkajú jednotlivcov, ale majú európsky rozmer. Témou septembrovej diskusie bude globálne otepľovanie.

Teplejšie letá a miernejšie zimy. Je to len pravidelný opakujúci sa cyklus našej planéty, alebo je to vplyv ľudskej činnosti? Má pravdu český prezident Václav Klaus, ktorý spochybňuje existenciu skleníkového efektu, alebo bývalý americký viceprezident Al Gore, ktorý naopak rozpráva o blížiacej sa apokalypse? Budeme na konci tohto desaťročia pestovať na Slovensku pomaranče, alebo sa vplyvom vychladnutia Golfského morského prúdu budú u nás premávať už len ľadové medvede? Ide nám skutočne o život? Príďte debatovať. Nezabudnite, že kávička a koláčik je zdarma!

Termíny a miesta diskusií, diskutéri:

Trenčín: 17. septembra 2012 (pondelok) o 17:00, STEPS CLUB, Sládkovičova 6, Prof. RNDr. Milan Lapin, PhD. (Oddelenie meteorológie a klimatológie, FMFI UK v Bratislave), RNDr. Pavol Faško, CSc. (klimatológ SHMÚ), Braňo Dobšinský (moderátor diskusie).

Košice: 18. septembra 2012 (utorok) o 17:00, Panta Rhei, Palác kníh Košice, Hlavná 72, RNDr. Pavel Šťastný (klimatológ SHMÚ), druhý hosť už čoskoro, Juraj Hrabko (moderátor diskusie).

Nitra: 20. septembra 2012 (štvrtok) o 17:00, Panta Rhei, Galéria Mlyny Nitra, Štefánikova trieda 6, Prof. RNDr. Milan Lapin, PhD. (Oddelenie meteorológie a klimatológie, FMFI UK v Bratislave), RNDr. Pavol Faško, CSc. (klimatológ SHMÚ), Braňo Dobšinský (moderátor diskusie).

Banská Bystrica: 24. septembra 2012 (pondelok) o 17:00, nové miesto konania: Positivo Café, Dolná 9, Radovan Kazda (analytik Konzervatívneho inštitútu M.R.Štefánika), Mgr. Zora Snopková (SHMÚ v Banskej Bystrici).

Bratislava: 27. septembra 2012 (štvrtok) o 17:30, Kultúrne Centrum Dunaj, Nedbalova 3, Radovan Kazda (analytik Konzervatívneho inštitútu M.R.Štefánika), RNDr. Pavol Faško, CSc. (klimatológ SHMÚ), Juraj Hrabko (moderátor diskusie).

Café Európa je ideálnym priestorom na diskusiu o témach, ktoré sa týkajú jednotlivca, ale majú Európsky rozmer.

Café Európa debaty sú určené pre širokú verejnosť a ich cieľom je zvýšiť povedomie a podporiť spoločenskú diskusiu na vybrané otázky týkajúce sa EÚ a jej členských štátov. Publikum má možnosť vypočuť si argumenty odborníkov, zapojiť sa do debaty, klásť otázky a nakoniec si na základe prezentovaných informácií vytvoriť na tému vlastný názor.

Formát diskusií:

V každej diskusii vystúpia dvaja odborníci na opozičných stranách názorového spektra. Úlohou jedného je tézu obhájiť, druhý sa ju snaží vyvrátiť. Diskusie sú moderované skúseným debatérom, ktorý dohliada udržuje dynamiku diskusie a stráži rečníkom čas na ich vyjadrenia. Do diskusie sa môžete zapojiť aj vy otázkami, alebo poznámkami k diskutovanej téme.

Zaujala Vás táto téma? Položte otázku diskutujúcim aj Vy: cafeeuropa@cafeeuropa.sk.

 

Uvedenú informáciu Vám sprostredkováva Európske dokumentačné centrum  v Centre vedecko-technických informácií.

 

Pridané do: EURÓPSKA ÚNIA, PODUJATIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk

Európa: čas šetrenia alebo rastu? Príďte podebatovať!

Pridal Iveta Molnárová 15. 6. 2012.

Aj v júni Vás pozývame na pravidelné debaty pri kávičke – Café Európa, na ktorých máte možnosť diskutovať o problémoch, ktoré v poslednom období najviac rezonujú v našej spoločnosti. Sú to otázky, ktoré sa týkajú jednotlivcov, ale majú európsky rozmer. Témou nasledujúcej debaty je: Európa: čas šetrenia alebo rastu?

Rok 2008 vystavil účet celému svetu za dlhoročné fungovanie krajín na dlh a dodnes sme nenašli správnu cestu von z následnej ekonomickej krízy. Počas tých štyroch rokov Európa riešila viacero dôležitých otázok: zachrániť Grécko pred krachom, ozdraviť banky, euroval 1 a 2… Mnohé opatrenia pomohli ušetriť čas na prijatie zásadných rozhodnutí, ktoré nás ešte len čakajú. Je pred nami obdobie šetrenia s rizikom pomalého naštartovania ekonomického rozvoja alebo budú štáty uskutočňovať nové obrovské investície s rizikom ďalšieho zadlžovania? Ktorá z ciest je správna a ktorá nakoniec v Európe prevládne? Môžeme sa potom konečne tešiť na ekonomický rast?

V  diskusii vystúpia dvaja odborníci na opozičných stranách názorového spektra. Úlohou jedného je tézu obhájiť, druhý sa ju snaží vyvrátiť. Diskusie sú moderované skúseným debatérom, ktorý dohliada a udržuje dynamiku diskusie a stráži rečníkom čas na ich vyjadrenia. Do diskusie sa môžete zapojiť aj vy otázkami alebo poznámkami k diskutovanej téme.

Diskusie sa budú konať:

Banská Bystrica: 11.06.2012 (pondelok) o 17:00, Klub 77, Horná 54

Košice: 13.06.2012 (streda) o 17:00, Panta Rhei, Palác kníh Košice, Hlavná 72

Nitra: 18.06.2012 (pondelok) o 17:00, Panta Rhei, Galéria Mlyny Nitra, Štefánikova trieda 6

Bratislava: 19.06.2012 (utorok) o 17:30, Kultúrne Centrum Dunaj, Nedbalova 3

Trenčín: 21.06.2012 (štvrtok) o 17:00, STEPS CLUB, Sládkovičova 6 

 

Zákusok a kávička sú zdarma!

Zdroj: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku

Uvedenú informáciu Vám prináša Európske dokumentačné centrum  v Centre VTI SR.

 

 

Pridané do: EURÓPSKA ÚNIA, PODUJATIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk

Konferencia PATLIB 2012 – prezentácia činnosti Strediska patentových informácií v CVTI SR

Pridal Oľga Števková 7. 6. 2012.

Konferenciu PATLIB každoročne  organizuje Európsky patentový úrad. Tohto roku sa konala v dňoch 29.mája – 1.júna v Manchestri vo Veľkej Británii. Z našej inštitúcie sme sa konferencie zúčastnili traja – všetci pracujeme na projekte PATLIB, ktorý sa zameriava na preorientovanie činnosti stredísk patentových informácií na strediská poskytujúce odbornejšie, sofistikované služby. PhDr. Harachová a PhDr.Kucka v prezentácii  hovorili o našich skúsenostiach s používaním rešeršných a vizualizačných nástrojov pri vyhotovovaní rešerší a rešeršných správ z oblasti  priemyselného vlastníctva. Predstavili  aj  činnosť Centra vedecko-technických informácií a   strediska PATLIB v CVTI SR. Ich kvalitnú prezentáciu  ocenili  pochvalou nielen účastníci konferencie ale aj organizátori z Európskeho patentového úradu.
Vo výstavných priestoroch  sme sprístupnili všetky naše plagáty a letáky dokumentujúce naše aktivity počas bežania projektu.

 

Pridané do: BIZNIS e-ZDROJE, BIZNIS INFORMÁCIE, NOVINKY V CVTI SR, PODUJATIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk

Deň Európy v Centre VTI SR

Pridal Iveta Molnárová 7. 5. 2012.

Ako sme vás už informovali, oslavy Dňa Európy 2012 sa v Bratislave uskutočnia  dňa 9. mája 2012 na Hlavnom námestí. Deň Európy je príležitosťou pre aktivity, ktoré približujú Európu občanom. Preto sa Európske dokumentačné centrum v Centre VTI tiež rozhodlo zapojiť do osláv.
Vo vestibule Centra VTI bude dňa 9. mája 2012 vyhradený stôl s voľne dostupnými publikáciami o EÚ. Ak vás niečo o EÚ zaujíma, zastavte sa. Poradíme vám ako môžete nájsť odpovede na všetky vaše otázky (ohľadne práce, štúdia, cestovania, atď.)

 

 

Uvedenú informáciu Vám prináša Európske dokumentačné centrum v Centre VTI SR.

Pridané do: EURÓPSKA ÚNIA, PODUJATIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk

9. máj – Deň Európy

Pridal Iveta Molnárová 26. 4. 2012.

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku  a Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku  Vás srdečne pozývajú na Deň Európy, ktorý sa uskutoční 9. mája 2012 na Hlavnom námestí v Bratislave. Od 16:00 do 20:30 bude pripravený medzinárodný program plný prekvapení, hudby, divadla, pouličných umelcov a európskej atmosféry. Podujatie sa koná pod záštitou primátora Bratislavy Milana Ftáčnika.

Pozývame Vás vychutnať si námestie plné hudby, divadla, pouličného umenia a európskej atmosféry. Môžete sa tešiť na:

Romano Trajo Gipsy Band (Maďarsko)
Kúzelníka Talostana a žongléra Alexa (Slovensko)
Pouličné divadlo Fadunito (Španielsko)
Deň otvorených dverí (Francúzsky inštitút)
Hudobné prekvapenie večera (Dánsko)

Uvedenú informáciu Vám prináša Európske dokumentačné centrum  v Centre VTI SR.

Pridané do: EURÓPSKA ÚNIA, PODUJATIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk

Európske ženy potrebujú kvóty. Áno, či nie? Príďte debatovať!

Pridal Iveta Molnárová 13. 4. 2012.

Ako každý mesiac aj v apríli vás srdečne pozývame na pravidelné debaty Café Európa.
Oprášili sme stále aktuálnu tému z prvého ročníka Café Európa, či ženy potrebujú kvóty na posilnenie ich pozície v spoločnosti. Zmenilo sa niečo odvtedy? Je postavenie žien stále nedostatočné a ak áno, z akého dôvodu? Potrebujú pozitívnu formu diskriminácie? Prečo by malo byť viac žien vo vedúcich pozíciách štátnych podnikov? Nie je úloha ženy v spoločnosti a v rodine predsa len na úplne inom mieste? Príďte si vypočuť odborné argumenty, kde jeden diskutér bude túto iniciatívu obhajovať a druhý bude proti. Do diskusie pri kávičke sa samozrejme môžete zapojiť aj vy.

Košice: 16.04.2012 (pondelok) o 17:00, Panta Rhei, Palác kníh Košice, Hlavná 72

Nitra: 19.04.2012 (štvrtok) o 17:00, Panta Rhei, Galéria Mlyny Nitra, Štefánikova trieda 6

Banská Bystrica: 23.04.2012 (pondelok) o 17:00, Klub 77, Horná 54

Trenčín: 26.04.2012 (štvrtok) o 17:00, STEPS CLUB, Sládkovičova 6

Bratislava: 30.04.2012 (pondelok) o 17:30, Kultúrne Centrum Dunaj, Nedbalova 3
POZOR zmena miesta a hodiny začiatku v BA!

Uvedenú informáciu vám prináša Európske dokumentačné centrum   v Centre VTI SR.

Pridané do: EURÓPSKA ÚNIA, PODUJATIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk

Projekt generations@school. Zapojiť žiakov a seniorov do medzigeneračného dialógu

Pridal Iveta Molnárová 27. 3. 2012.

 

Od roku 2009 Európa 29. apríla oslavuje Európsky deň solidarity medzi generáciami. Cieľom roka 2012 bude spojenie detí a starších ľudí v rozhovore o tom, čo to znamená starnúť a ako môžu mladí a starí spolupracovať pri vytváraní lepšieho života. Všetky európske školy budú v týždňoch okolo 29. apríla vyzvané, aby otvorili dvere starším ľuďom a zamysleli sa nad tým, ako môže medzigeneračný dialóg prispieť k zlepšeniu kvality vzdelávania a lepšiemu vzájomnému porozumeniu.

Niekoľko dôvodov zúčastniť sa

  • Prelomiť medzigeneračné stereotypy a povzbudiť ľudí, aby trávili viac času s osobami z inej generácie vo svojom okolí.
  • Podeliť sa o vedomosti a skúsenosti a dozvedieť sa viac o sebe navzájom.
  • Zvýšiť povedomie o odlišnostiach a o tom, čo znamená aktívne starnúť.
  • Podeliť sa o výsledky svojej práce s ostatnými európskymi školami a spoločenstvom vo všeobecnosti.

29.04

29. apríl 2012 – Pamätajte si tento dátum!

U vás v škole môžete uskutočniť akúkoľvek medzigeneračnú aktivitu – diskusie žiakov so staršími ľuďmi, hry, umelecké aktivity, akými sú napríklad kreslenie, divadlo, hudba a ručné práce – inšpirujte sa našimi nápadmi. Nezabudnite si všetko poriadne vyfotografovať: aby ste sa dostali do  súťaže o najlepší projekt z každej krajiny, musíte odoslať fotografie z tejto akcie na adresu skupiny Panoramio generations@school.
Všetky školy ktoré sa zúčastnia dostanú certifikát podpísaný Európskou komisiou.

Projekt sa začal 1. marca 2012 a všetky informácie a potrebné zdroje budú zverejnené na tejto platforme.
Udalosti sa budú konať okolo 29. apríla 2012 a ak sa chcete zúčastniť súťaže, odošlite  fotky do 30. júna 2012. Pozrite si pravidlá súťaže generations@school.


Ak chcete získať viac i nformácií, môžete odoslať mail na adresu:  generationsatschool@paueducation.com.

Pre prípravu projektov a odosielanie fotografií si pozrite návod.

Uvedenú informáciu vám sprostredkováva Európske dokumentačné centrum  v Centre VTI SR.

Pridané do: EURÓPSKA ÚNIA, PODUJATIA | Bez komentárov »

pošli na vybrali.sme.sk