infoBlog

Centra vedecko-technických informácií SR

Globálne otepľovanie je mýtus! Súhlasíte?

Pridal Iveta Molnárová 11. 9. 2012

Po letných prázdninách Vás opäť pozývame na pravidelné debaty pri kávičke – Café Európa, na ktorých máte možnosť diskutovať o problémoch, ktoré v poslednom období najviac rezonujú v našej spoločnosti. Sú to otázky, ktoré sa týkajú jednotlivcov, ale majú európsky rozmer. Témou septembrovej diskusie bude globálne otepľovanie.

Teplejšie letá a miernejšie zimy. Je to len pravidelný opakujúci sa cyklus našej planéty, alebo je to vplyv ľudskej činnosti? Má pravdu český prezident Václav Klaus, ktorý spochybňuje existenciu skleníkového efektu, alebo bývalý americký viceprezident Al Gore, ktorý naopak rozpráva o blížiacej sa apokalypse? Budeme na konci tohto desaťročia pestovať na Slovensku pomaranče, alebo sa vplyvom vychladnutia Golfského morského prúdu budú u nás premávať už len ľadové medvede? Ide nám skutočne o život? Príďte debatovať. Nezabudnite, že kávička a koláčik je zdarma!

Termíny a miesta diskusií, diskutéri:

Trenčín: 17. septembra 2012 (pondelok) o 17:00, STEPS CLUB, Sládkovičova 6, Prof. RNDr. Milan Lapin, PhD. (Oddelenie meteorológie a klimatológie, FMFI UK v Bratislave), RNDr. Pavol Faško, CSc. (klimatológ SHMÚ), Braňo Dobšinský (moderátor diskusie).

Košice: 18. septembra 2012 (utorok) o 17:00, Panta Rhei, Palác kníh Košice, Hlavná 72, RNDr. Pavel Šťastný (klimatológ SHMÚ), druhý hosť už čoskoro, Juraj Hrabko (moderátor diskusie).

Nitra: 20. septembra 2012 (štvrtok) o 17:00, Panta Rhei, Galéria Mlyny Nitra, Štefánikova trieda 6, Prof. RNDr. Milan Lapin, PhD. (Oddelenie meteorológie a klimatológie, FMFI UK v Bratislave), RNDr. Pavol Faško, CSc. (klimatológ SHMÚ), Braňo Dobšinský (moderátor diskusie).

Banská Bystrica: 24. septembra 2012 (pondelok) o 17:00, nové miesto konania: Positivo Café, Dolná 9, Radovan Kazda (analytik Konzervatívneho inštitútu M.R.Štefánika), Mgr. Zora Snopková (SHMÚ v Banskej Bystrici).

Bratislava: 27. septembra 2012 (štvrtok) o 17:30, Kultúrne Centrum Dunaj, Nedbalova 3, Radovan Kazda (analytik Konzervatívneho inštitútu M.R.Štefánika), RNDr. Pavol Faško, CSc. (klimatológ SHMÚ), Juraj Hrabko (moderátor diskusie).

Café Európa je ideálnym priestorom na diskusiu o témach, ktoré sa týkajú jednotlivca, ale majú Európsky rozmer.

Café Európa debaty sú určené pre širokú verejnosť a ich cieľom je zvýšiť povedomie a podporiť spoločenskú diskusiu na vybrané otázky týkajúce sa EÚ a jej členských štátov. Publikum má možnosť vypočuť si argumenty odborníkov, zapojiť sa do debaty, klásť otázky a nakoniec si na základe prezentovaných informácií vytvoriť na tému vlastný názor.

Formát diskusií:

V každej diskusii vystúpia dvaja odborníci na opozičných stranách názorového spektra. Úlohou jedného je tézu obhájiť, druhý sa ju snaží vyvrátiť. Diskusie sú moderované skúseným debatérom, ktorý dohliada udržuje dynamiku diskusie a stráži rečníkom čas na ich vyjadrenia. Do diskusie sa môžete zapojiť aj vy otázkami, alebo poznámkami k diskutovanej téme.

Zaujala Vás táto téma? Položte otázku diskutujúcim aj Vy: cafeeuropa@cafeeuropa.sk.

 

Uvedenú informáciu Vám sprostredkováva Európske dokumentačné centrum  v Centre vedecko-technických informácií.

 

Napíšte komentár

XHTML: Môžete použiť tieto tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>